Každému podnikaniu predchádza istá myšlienka, ktorá sa dáva do hmotnej podoby podnikateľským plánom, prípravou všetkých potrebných dokladov a samotným štartom. Začiatkom podnikania, ktorý sa nezaobíde bez mnohých formálnych úkonov, ktoré majú opodstatnenie v zákone platnom v našej krajine. Je dôležité, aby sa jednotlivci, ktorí majú nápady, ako pozdvihnúť úroveň našej krajiny, sú tvoriví, nápadití, činní, odhodlaní, netápali v stereotypnej práci. V práci, ktorá im každý mesiac síce zaručí stály finančný príjem, ale nie je pre nich obohacujúca na duchu.
Stáva sa, že aj úspešní podnikatelia sa rozhodnú ukončiť svoje podnikanie z im známych patričných dôvodov. Živnosť sa zakladá aj ukončuje zápisom do obchodného registra so všetkými náležitými údajmi. V obchodnom registri sa zaznamenávajú aj zmeny uskutočnené v priebehu podnikania, týkajúce sa napríklad zmeny mena alebo sídla či predmetu podnikania. Živnostník sa stáva platiteľom dane z pridanej hodnoty dobrovoľne, alebo po presiahnutí istého stanoveného príjmu v priebehu kalendárneho roka. Daň z príjmov sa odvádza ďalší rok po roku, v ktorom došlo k začiatku podnikania. Daň z príjmov zohľadňuje všetky príjmy a odpočítateľné položky, ktoré znižujú základ dane. Základ dane je znížená aj o odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne, ktoré živnostník pravidelne odvádza.
Ukončenie živnosti a daňové priznanie je potrebné zdokumentovať pre jednotlivé úrady. Pri ukončení podnikania sa vyžaduje uzavretie účtovných kníh. Ak dochádza k ukončeniu podnikania v spoločnosti s ručením obmedzeným, nie je nevyhnutné v každom prípade previesť likvidáciu spoločnosti. Spoločnosť môže byť zrušená aj bez procesu likvidácie pri prevode jej obchodného podielu. Sprostredkujúce spoločnosti sa venujú aj predaju spoločností s históriou, čo sú práve také spoločnosti, ktoré už v minulosti podnikali, ale ich aktivity boli zastavené a zrušené. Či už ide o zdravotné alebo rodinné dôvody, odchod do dôchodku, odcestovanie do inej krajiny a podobne.